اتاق فرار در ایران
 

سرگرمی از نظر هر فردی ممکن است متفاوت باشد. برای یک نفر نشتن در خانه و استراحت کردن و آرامش گرفتن سرگرمی محسوب شده و برای فرد دیگری انجام کارهای مهیج و تفریحات هیجان انگیز سرگرمی تلقی می شود. به همین علت است که دنیای سرگرمی ها بسیار وسیع و گوناگون است تا به این طریق بتوان نیاز هر نوع سلیقه ای را پوشش داد. اما با ورود به عصر دیجیتال و به وجود آمدن سرگرمی های دیجیتال و کامپیوتری، خلأ تحرک و فعالیت های بدنی و انجام سرگرمی هایی که افراد را  از یک جا نشستن و سکون خارج کند، بیش از پیش احساس می شد. تا اینکه در حدود 12 سال پیش در ژاپن یگ ایده جالب باعث بوجود آمدن سرگرمی جدیدی شد که به طور همزمان قوه تفکر، تخیل و قوای بدنی افراد را درگیر خود می کرد. این سرگرمی یا بازی جدید، اتاق فرار نام گرفت.

 

بازی اتاق فرار بازی است که عمدتاً به صورت گروهی انجام شده و دارای یک محیط است که افراد شرکت کننده باید با استفاده از سرنخ ها، نشانه ها و راهنمایی های موجود با همکاری و تعامل و استفاده از هوش و قوای بدنی خود، معماهای طراحی شده در هر مرحله را حل کرده و به پیش بروند تا در مدت زمان تعیین شده به جواب نهایی و خروج از اتاق فرار برسند. در این بازی تنها به هوش نیاز نیست. در کنار هوش باید حس همکاری و انجام کار تیمی نیز در افراد وجود داشته باشد تا به وسیله هم تیمی های خود بتواند معماهای درون اتاق را حل کند که این کار به صورت انفرادی امکان پذیر نیست.

 

اسکیپ روم یا همان اتاق فرار، تجربه حس هیجان محض است. گاهی این هیجان با حس ترس، وحشت و دلهره همراه خواهد بود. جالبی اتاق فرار در این است که شما در کنار این حس ‌ها باید منطقی تصمیم بگیرید. یافتن سرنخ‌ ها در این حال و هوا بسیار سخت است. شاید در ابتدا خیلی حس ترس را تجربه نکنید و بگویید این یک بازی است و حس دیگری نمی تواند داشته باشد، اما هرچقدر که بگذرد، واقعا در بازی غرق می ‌شوید. هیچ بازی دیگری در دنیا امکان تجربه این حس را به شما نمی‌ دهد.

 

هر بازی اتاق فرار از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. اولین قسمت سناریو است. سناریو، تعیین کننده خط داستانی بازی است که در آن نحوه ورود بازیکنان، معماهای درون بازی، نحوه پیشروی در بازی، نحوه چیدمان المان ها و نشانه ها و ... تعیین می شود. این سناریو سا خط داستانی بازی است که مشخص می کند محیط بازی شما چگونه مکانی باشد و یا چه فضایی داشته باشد. فضای ترسناک، فضای معمایی، فضای جنایی و ... می‌ توانند با توجه به سناریو و نوع معماهای طراحی شده بر بازی حاکم شوند.

 

دومین و یکی از مهم ترین قسمت ها، محیط بازی است که می تواند یک اتاق کوچک، یک خانه، یک زندان، یک ساختمان متروکه و یا هر مکان دیگری که می تواند هیجان و استرس را در شرکت کنندگان به وجود آورد، باشد. البته انتخاب محیط بازی تا حد بسیار زیادی به قسمت یا پارامتر اول یعنی سناریو وابسته است.

 

طراحی محیط بازی از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است. یک محیط بازی بسیار حرفه ‌ای می‌ تواند حس ترس، هیجان و یا رمز و راز را به شما تلقین کند. از طرفی حل معماهایی که در محیط بازی حرفه ‌ای به وجود می ‌آیند، بسیار دشوار خواهد بود. در حالی که داخل محیط بازی معمولی شاید بتوانید به سادگی یک معما را حل کنید. اگر طراح یک محیط بازی بسیار حرفه ‌ای عمل کند، حتی سرنخ‌ های گمراه کننده نیز در بازی قرار می ‌دهد. یعنی ممکن است چندین و چند سر نخ مختلف پیدا کرده باشید اما یکی از آن ها آنقدر بی ‌ربط باشد که تمامی منطق شما را زیر سوال می‌ برد.

 

مخصوصا در اتاق فرار ترسناک، جلوه ‌های ویژه می ‌توانند شما را واقعا وارد حس ترس و وحشت کنند. همچنین عوامل مختلف در این نوع اتاق فرار باعث از بین بردن تمرکز شما می ‌شوند. در یک اتاق فرار حرفه ‌ای به عنوان مثال ممکن است با گوش دادن به صدایی که از یک جسم بیرون می ‌آید بتوانید رمز اتاقی را پیدا کنید.

 

اپراتور بازی سومین پارامتر موجود در اسکیپ روم است که نقش هدایت کننده بازی را بر عهده دارد. استفاده از نشانه ها سرنخ ها و حتی مدیریت صحنه اتاق فرار بر عهده اپراتور است. حتی بازیکنان در مواقعی که در حل یک معما یا یافتن یک سرنخ ناتوان باشند می توانند از کمک اپراتور بهره ببرند تا به مسیر خود در بازی ادامه دهند.

 

بازی اتاق فرار تقریبا از سال 1394 به صورت رسمی وارد ایران شد و در این مدت 5 سال بیش از 250 اتاق فرار فعال در سراسر کشور وجود دارد که درصد زیادی از آن ها در تهران مشغول به کار هستند. از بدو ورود اتاق فرار به ایران، این بازی علاقمندان زیادی را به خود جلب کرد و بسیار مورد توجه و استقبال نوجوانان و جوانان قرار گرفت. در حال حاضر بسیاری از گروه های اتاق فرار در ایران فعال هستند که با استفاده از جوانان علاقمند در تلاش برای طراحی و ساخت اتاق فرارهای متنوع هستند. گروه اسکیپ کیوب نیز یکی از بهترین گروه های فعال با اعضای جوان، متخصص و حرفه ای، در زمینه طراحی اتاق فرار در ایران است که تا به امروز اتاق های فرار متنوعی را در ژانرهای مختلف با بالاترین سطح کیفیت در سطح استانداردهای بین المللی، چه از نظر طراحی محیط بازی و چه از نظر کیفیت سناریو، طراحی و راه اندازی کرده است.